Naše principy

Zaměření školy

Za mottem naší školy "Vzděláváme s respektem, láskou a pro život (ve 21. století)" se skrývá vše, čím Základní škola V Oboře chce být. Naše škola nabízí svým žákům komplexní vzdělávání, které je má co nejlépe připravit pro hodnotný a spokojený život v 21. století. Naši žáci jsou od prvního ročníku vedeni k zodpovědnosti a samostatnosti. Dětem je dána možnost svobodné volby, za kterou plně zodpovídají a poznávají výsledky i důsledky svých rozhodnutí. V moderním světě jsou děti zavaleny informacemi, proto jsou děti vedeny k práci s nimi, k jejich vyhledávání, analýze i kritickému posouzení a zasazení do kontextu.

Naše děti jsou vedeny k respektujícímu přístupu k ostatním. Dětem jsou nabízeny takové aktivity, které podporují jejich přirozenou touhu po poznávání a vzdělávání. To vše v láskyplném a bezpečném prostředí s moderním školním vzdělávacím programem, který podporuje individualitu každého dítěte a jeho schopnost samostatné práce i spolupráce s ostatními a který si za cíl dává ten nejvyšší, neodnaučit děti milovat život.

Naše základní principy

Každé dítě je jedinečné, každý má svůj potenciál. Pomáháme jej objevovat.

• Podporujeme vnitřní motivaci dětí, jejich přirozenou touhu po poznávání a vzdělání.
  • Připraveným prostředím a respektem k individuálnímu tempu umožňujeme každému dosažení jeho osobního maxima.
  • Respektujeme, že cesta ke spokojenému a úspěšnému životu není univerzální, ale originální v každém z nás.

Dítě není prázdná nádoba, do které jen “lijeme” poznatky.

• Učíme chápat moderní a neustále se vyvíjející svět v souvislostech.
  • Učíme analyzovat a kriticky hodnotit všeplynoucí informace, obhájit svůj názor a odolávat manipulacím.
  • Vedeme děti tak, aby si vybudovali celoživotní lásku ke vzdělávání

Děti a učitelé jsou partneři, kteří jdou za společným cílem.

• Učitel je průvodce, který s využitím projektové výuky a montessori výukových materiálů pomáhá, podporuje, podněcuje a umožňuje dětem objevovat radost z poznávání.
  • Máme jasná, společně stanovená, pravidla která dodržujeme a hranice, které nepřekračujeme.
  • Vzájemně se respektujeme, ve škole i mimo ni.

Svobodný člověk zná svou hodnotu, stejně jako své limity.

• Děti potřebují svobodně pracovat a volně se pohybovat, a to v rámci daných pravidel, která jim umožní cítit se jako nezávislé osobnosti a současně být členy určité skupiny.
  • Děti potřebují podporu i mimo školu, spolupracujeme s rodiči - cesta za šťastným člověkem je naše společná cesta.
  • Naším cílem jsou spokojení absolventi, kteří vědí, kam míří, co chtějí, umí prosadit svůj názor a respektovat názor ostatní.